4Scooters
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
4Scooters


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Probleme cu plecarea de pe loc

+2
deea03-moderator
dani55
6 participanți

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Probleme cu plecarea de pe loc Empty Probleme cu plecarea de pe loc Mier Mai 13, 2009 7:41 pm

dani55



Am un First Bike turbo,am 3000 kilometri si problema este, invirt cam un sfert de acceleratie da sa se opreasca daca il mentin asa se opreste motoru,daca dau de trei patri ori repede de acceleratie atunci pleaca de pe loc foarte turat ,si nu sta la relantiu se mai aude un tacanit la motor inainte de a se opri mai ales dimineata cand este rece dupa ce se incalde nu mai face cheiar asa dar tot face acelasi lucru.Mentionez carburator curatat filtru de aer curatat supape reglate cea de sus 0,05 si cea de jos 0,07 .compresie are .Filtru de aer bum. Crying or Very sad

2Probleme cu plecarea de pe loc Empty Re: Probleme cu plecarea de pe loc Joi Mai 14, 2009 7:16 pm

deea03-moderator

deea03-moderator

si eu am un malaguti f12. si dupa parerea unui "expert" pleaca greu. dupa aia merge bine.

3Probleme cu plecarea de pe loc Empty Re: Probleme cu plecarea de pe loc Joi Mai 14, 2009 7:46 pm

dani55



Problema ca inainte nu facea

4Probleme cu plecarea de pe loc Empty Re: Probleme cu plecarea de pe loc Joi Mai 14, 2009 9:02 pm

Admin-razvan01

Admin-razvan01
Admin

i-ai facut vreo modificare??

singura problema care imi vine in minte este faptul ca trage aeer fals...incearca sa reglezi amestecul de la carburator...(aer+benzina)

o sa ma interesez si te anunt...zi-mi daca merge cu reglatul...sau vezi poate nu e prins bine furtunul de la filtrul de aer....

https://4scooters.forumgratuit.ro

5Probleme cu plecarea de pe loc Empty Re: Probleme cu plecarea de pe loc Vin Mai 15, 2009 9:51 pm

dani55



Mecanici nu prea sint mai ales pentru motoare in 4 timpi uni nu stiu alti nu se baga.bujia este curatata si are culoarea caramizie ma gindesc ca este ok.Ulei iam bagat 10w40 semi sintetic cum scria in cartea tehnica .singura problema au ramas supapele, de reglat sint reglate dar de curatat nu sint curatate .mai multi miau zis ca de la supape sa fie de vina la turatie mica sa nu inchida bine ,daca puteti sa imi explicati cum sa le pot curata si cu ce sau niste poze cum se pot demonta (daca totisi de acolo este problema)



Ultima editare efectuata de catre dani55 in Lun Mai 18, 2009 9:37 pm, editata de 1 ori

6Probleme cu plecarea de pe loc Empty Re: Probleme cu plecarea de pe loc Dum Mai 17, 2009 12:33 pm

deea03-moderator

deea03-moderator

In cw zona stai??

Nu e nimeni mai priceput (mecanic) pe acolo? Pentru ca asa mi-e greu sa imi dau seama ce are...incearca pe la cineva....bujia e curatata? ulei de care i-ai bagat? supapele sunt curatate?

7Probleme cu plecarea de pe loc Empty Re: Probleme cu plecarea de pe loc Dum Mai 17, 2009 7:47 pm

eMH

eMH

Vezi ca s-ar putea arcurile de la ambreiaj sa aiba ceva.
De exemplu eu am avut aceeasi problema. Pleca ca dreacu. Nu mai prindea decat 60. Un Aprilia SR 2. Dupa ce am chemat pe cineva sa ii schimbe arcurile de la ambreiaj prindea 90-95. Acum iar am prajit o bujie...

8Probleme cu plecarea de pe loc Empty Re: Probleme cu plecarea de pe loc Dum Mai 17, 2009 9:22 pm

Admin-razvan01

Admin-razvan01
Admin

eMH ai rezolvat problema cu ambreiajul? acolo era buba? dar am vazut ca ai cevaa la apindere (bobina, CDI) de tot iti prajeste bujia sfatul meu :schimba cdi sau bobina ...bafta...si sper sa il faci cat mai repede...

https://4scooters.forumgratuit.ro

9Probleme cu plecarea de pe loc Empty Re: Probleme cu plecarea de pe loc Dum Mai 17, 2009 10:35 pm

eMH

eMH

Pai acum schimb CDI,bobina,si pun bujie noua. Pun din nou Bosch. Prima data am avut Bosch,m-a tinut mult. Am pus NGK,m-a tinut mai putin. Acum pun iar Bosch.
Maine pe la pranz ma duc sa vad ce fac cu el.

10Probleme cu plecarea de pe loc Empty Try Mier Iun 17, 2009 10:40 pm

groovycheat



Dacă știi engleză încearcă cu astea de aici. Sunt diferite manuale de reparație, pentru diferite motoare. Dacă dorești, mai am astfel de link-uri.

11Probleme cu plecarea de pe loc Empty Re: Probleme cu plecarea de pe loc Lun Aug 24, 2009 1:16 pm

Ciprian

Ciprian

verifica galeria de admisie impreuna cu reglajul amestecului...
eventual o curatire micuta la carburateor Smile
PS:deea,iti place mecanica?

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum